LogoSobheabhar

پایگاه خبری صبح ابهر

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری صبح ابهر با مهندس مدنی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ابهر، وی با عرض تبریک به مناسبت سال نو و روز طبیعت ، مطالب قابل تاملی را به مسافران نوروزی و گردشگران طبیعت توصیه کردند :

1- با توجه به وجود مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در زنجان و غنای طبیعی آن،برای حفاظت و نگهداری آنها از بهره برداری رستنی ها و شکار و صید حیات وحش بپرهیزند .

2- چادرزدن و روشن کردن آتش در جنگلها و مراتع و مناطق و سهل انگاری در خاموش کردن آن، خسارت جبران ناپذیری به این ذخایر می رساند و تنوع زیستی را به خطر می اندازد.

3- رها کردن زباله های غیر قابل بازیافت در طبیعت یکی از آسیب  های جدی به طبیعت است و برای مدیریت پسماند و زباله ها، مسافران نوروزی و طبیعت گردان، با جمع آوری آن در کیسه های مخصوص زباله و رساندن آن به مکان های مخصوص جمع آوری زباله، در پاکیزگی طبیعت و حفظ خاک و آب از آلودگی ها، نقش موثری خواهند داشت.

4_ تمیز کردن خودرو یا ریختن روغن های سوخته در آبهای روان و سطحی، باعث آلودگی جبران ناپذیر این عنصر حیاتی و به خطر افتادن و نابودی آبزیان می شود.

5- به نحوی رانندگی کنیم که منجر به تخریب طبیعت و یا مرگ جانداران نشود و هیچ ردپا یا اثر تخریبی در طبیعت باقی نگذاریم.

6-به جای آزار و اذیت یا شکار و صید جانداران، به تماشای حیات وحش در طبیعت بنشینیم.

7-شکستن سرشاخه‌های درختان، لگدمال کردن گیاهان و چیدن گل‌ها و گیاهان عملی ناپسند است و به جای آن با گیاهان، گل‌ها و درختان عکس بگیریم.

8- از رها کردن ماهی های قرمز در رودخانه ها و سدها و استخرها به جد خوداری نمایید

9- با محیط‌بانان برای حفظ طبیعت همکاری کنیم و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، گزارش خود را از طریق سامانه شبانه روزی ۱۵۴۰ اطلاع دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین اخبار