دستگیری باند فیشینگ کاران با ۷۰۰ میلیون ریال برداشت غیر مجاز

رئیس پلیس فتا استان زنجان از شناسایی و دستگیری عاملان برداشت غیرمجاز از حساب بانکی تعدادی از شهروندان در سراسر کشور خبر داد و گفت: این سارقان اینترنتی بیش از ۷۰۰ میلیون ریال از طعمه‌های خود با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح، کلاهبرداری کرده بودند.

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری صبح ابهر ، محمدآدینه لو گفت : طی رصد و گشت‌زنی‌های مستمر انجام شده در فضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی شد که با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح از قبیل (چاقو، پنجه بوکس، شوکر و اقلام دیگر) افراد را به درگاه‌های جعلی بانکی (فیشینیگ) هدایت می‌کردند و با دریافت اطلاعات کارت بانکی قربانیان اقدام به کلاهبرداری از انها می‌کردند، ضمن تشکیل پرونده، شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان ارتکاب جرم در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی خاطر‌نشان‌ کرد: با اقدامات فنی، شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی دو نفر از متهمان به هویت‌های معلوم در یکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرار گرفتند و ضمن هماهنگی و گرفتن دستور قضایی اکیپی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت آنها مراجعه کردند و با توقیف همه ادله‌های دیجیتالی نامبرده‌ها دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شدند‌.
آدینه‌لو ادامه داد: در بازجویی‌های اولیه انجام شده متهمان منکر هرگونه ارتکاب خلافی شدند، ولی پس از مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به جرم خود اقرار کردند.

رئیس پلیس فتای استان زنجان گفت: متهمان در اظهارات خود بیان داشتند در شبکه اجتماعی تلگرام عضو بوده و با تبلیغ و فروش چاقو ، پنجه بوکس، شوکر و اقلام دیگر ضمن هدایت قربانیان به درگاه‌های جعلی بانکی «فیشینیگ»، پس از به دست آوردن اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم حساب طعمه‌های خود اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آنها می‌کردند‌.

وی افزود: متهمان در اظهارات خود به برداشت غیرمجاز از حساب ۵۴ نفر با بیش از ۷۰۰ میلیون ریال ضمن استفاده از این شگرد اعتراف  و انگیزه خودشان را کسب منافع مالی بیان کردند.

آدینه‌لو با بیان اینکه حفظ و نگهداری کارت بانکی و اطلاعات آن یک ضرورت است، از کاربران خواست به هیچ‌ وجه اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و در هنگام خرید‌های اینترنتی و پرداخت وجه از طریق درگاه‌های بانکی به اصالت و جعلی نبودن این درگاه‌ها دقت کامل را داشته باشند.

رئیس پلیس فتای استان زنجان با بیان اینکه خرید و فروش این اقلام در فضای مجازی و حقیقی جرم است، افزود: اکثر قربانیان از طرح شکایت در این باره خودداری می‌کنند.

وی در پایان از شهروندان خواست: در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک، آن را از طریق پلیس ۱۱۰ یا وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.