معرفی حاج سید محمد زنجان و اطلاعاتی در مورد سازنده و نام این پل، معماری و راه دسترسی به پل حاج سید محمد زنجان در اختیار شما خواننده عزیز قرار داده‌ایم.

هر آنچه باید درباره پل حاج سید محمد زنجان | جاذبه گردشگری زنجان بدانید:

[pars-player mp4=”https://sobheabhar.ir/wp-content/uploads/2023/03/polSeyedMohammad.mp4″ poster=”https://sobheabhar.ir/wp-content/uploads/2023/03/پل-حاج-سید-محمد-زنجان.jpg” aspect_ratio=”16:9″ id=”37453493″]

پل حاج سید محمد کجاست

پل حاج سید محمد زنجان با قدمتی حدوداً صدوچهل ساله همچنان مستحکم و مقاوم بر پای خود ایستاده است و یکی از جاذبه های گردشگری زنجان به شمار میرود.

این پل یادگار روزهایی است که دران آب چشمه‌ها فراوان‌تر از امروز می‌جوشید و آب رودخانه‌ها و روان‌تر از امروزه بود.

در این متن به معرفی حاج سید محمد زنجان و اطلاعاتی در مورد سازنده و نام این پل، معماری و راه دسترسی به پل حاج سید محمد زنجان در اختیار شما خواننده عزیز قرار داده‌ایم.

سازنده پل حاج سید محمد زنجان

این پل توسط یکی از تجار و متمولين  زنجانی در زمان ناصرالدین‌شاه  قاجار در حدود سال ۱۳۰۰ ه. ق ساخته‌شده است.هم‌اکنون نام این بزرگ‌مرد روی این پل به یادگار مانده است.

این شخص همان حاج سید محمد بوده.متأسفانه اطلاعات دیگری از این شخص در دسترس نیست.

نام دیگر پل حاج سید محمد (پل قره‌تپه) می‌باشد.نام دیگر پل حاج سید محمد قره‌تپه است و قره‌تپه کلمه‌ای آذری به معنی تپه سیاه است و علت این نام‌گذاری به خاطر هم‌جواری پل حاج سید محمد با روستای قره‌تپه است.

پل حاج سید محمد زنجان

 پل حاج سید محمد یک شاهکار معماری

معماری استفاده‌شده در این پل ازلحاظ فنی و شکل ظاهری بسیار زیبا است؛که نشان‌دهنده وجود معماران و استادان کار بلد زمان قاجار می‌باشد.

در حقیقت این پل توانایی سازندگان آن زمان را نشان می‌دهد.طاق‌های پل، دهانه، پایه‌های پل و مصالح به‌کاربرده شده همگی نمایانگر یک شاهکار واقعی است.

معماری پل حاج سید محمد زنجان

طول این پل حدوداً ۱۹۵ متر و عرض آن به‌طور تقریبی ۵/۶ متر می‌باشد.

پل حاج سید محمد کلاً شامل ۵ دهانه است که سه دهانه آن بزرگ و دو دهانه آن کوچک است.

این چشمه‌ها یا همان دهانه‌ها بر روی پایه‌های سنگی، با طاق‌های جناقی قرارگرفته.پایه‌های پل تا ارتفاع ۲ متر می باشد.ب

ا سنگ‌های سفید، به ابعاد ۵۵ × ۱۰ سانتی‌متر و ملات با ساروج ساخته‌شده و در داخل و هسته پایه‌ها، از سنگ‌های درشت رودخانه استفاده‌شده است.

پایه‌های پل در جهت بالادست، چندضلعی و در پایین‌دست نیم‌دایره شکل‌گرفته است.

دهانه پل و مصالح به کار برده شده

دهانه میانی پل که بزرگ‌تر از دیگر دهانه‌هاست، ۹٫۱۰ متر عرض و از سطح آب حدود ۶٫۵۰ متر ارتفاع دارد.

دهانه‌های جانبی پل نیز ۴٫۸۰ متر ارتفاع از سطح آب و ۴٫۹۰ متر پهنا دارد.

در میانه دهانه‌های اصلی پل و بر روی پایه‌ها، دو دهانه کوچک‌تر نیز با طاق جناغی و عرض ۲٫۳۰ متر ساخته‌شده است.

این دهانه‌ها علاوه بر کاهش وزن پل و صرفه‌جویی در مصالح، آب‌های طغیانی را از خود عبور می‌دهد.

همچنان که در تعداد دیگری از پل‌های هم‌زمان در این منطقه شاهد هستیم، در هسته آجری این پل نیز فضاهای خالی طاق دار زیادی تدارک دیده‌شده که این امر باعث سبکی وزن پل، فشار کمتر بر پایه‌ها و صرفه‌جویی در مصالح می‌شود.

این فضاها به تعداد ۱۲ عدد، در پایه‌های متکی بر کناره‌های رودخانه و در فاصله بین دهانه‌ها تعبیه‌شده است.

مصالحی مانند آجر در این پل به‌وفور به چشم می‌خورد. تمام طاق‌ها و بدنه اصلی پل با آجرهایی به ابعاد ۵*۲۵*۲۵ سانتی‌متر ساخته‌شده است.

بستر رودخانه در محل برپایی پل، سنگ‌فرش شده بود که بعد از خرابی، توسط سازمان میراث فرهنگی با سنگ‌های رودخانه‌ای بازسازی‌شده است.

سطح گذرگاه پل، جان‌پناه‌هایی در طرفین دارد و به جهت ارتفاع زیاد دهانه میانی، از وسط به طرفین شیب ملایمی دارد و با سنگ‌های رودخانه‌ای فرش شده است.

پل حاج سید محمد زنجان 1

زمان بازدید از پل حاج سید محمد

از این پل می توانید در هر روز از هفته و هر ساعت از شبانه روز دیدن فرمایید. به دلیل خطر سیل در روزهای بارانی و ابری از نزدیک شدن به محل آبروهای پل جدا خوددرای فرمایید.

آدرس پل حاج سید محمد زنجان

در اکثر سایت ها محل قرار گیری این در مسیر زنجان – همدان قید شده است. که در زمان های قدیم این مسیر به همدان راه داشته است.

این پل در آن زمان خارج از شهر ساخته شده. اکنون با گسترش شهر زنجان این پل در داخل شهر زنجان قرار گرفته است.

آدرس دقیق این پل (کمربندی جنوبی زنجان – تقریبا روبروی خیابان صدر جهان – کوچه باغی که در سر کوچه آن کارواشی به نام دوستی قرار دارد- داخل این کوچه می شویم. در آخر کوچه به پل حاج سید محمد می رسیم).

منبع : گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین اخبار