پایگاه خبری صبح ابهر

سلامی دوباره دار هر صبح

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری صبح ابهر به نقل از ایسنا ؛ بابک کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آتش بی‌احتیاطی‌هایی که گریبان‌گیر مراتع و منابع‌طبیعی می‌شود، اظهار کرد: متاسفانه مراتع روستای کوی‌نیک ابهر برای بار دومین‌بار طی سال‌جاری طعمه حریق شد.

وی با اشاره به میزان خسارت این آتش‌سوزی‌ها، یادآور شد: در این حادثه ۳ هکتار از اراضی ملی این روستا در آتش سوخت.

کاظمی با اشاره به این مطلب که نیروهای منابع‌طبیعی پس از اطلاع از حریق، بلافاصله در محل حضور یافته و با همکاری جوامع محلی آتش مهار شد، ادامه داد: علت این آتش‌سوزی فعلا نامعلوم است.

این مسئول خاطر نشان کرد: پیش از این در ۲۲ تیرماه سال‌جاری مراتع همین روستا طعمه حریق شده بود که خوشبختانه با حضور به موقع همکاران از سرایت آتش به مناطق دیگر جلوگیری شد.

به گزارش ایسنا، آغاز فصل گرما و بالا رفتن احتمال آتش‌سوزی، همه ساله از مهم‌ترین تهدیدات و چالش‌های پیش روی جنگل‌ها و مراتع در نقاط مختلف کشور است که توجه و مراقبت مردم را طلب می‌کند، زیرا سالانه خسارات فراوانی به محیط‌زیست از خاک گرفته تا وحوش و پوشش گیاهی مناطق وارد می‌کند و تنها راه جلوگیری از بروز این خسارت، پیشگیری و روشن نکردن آتش در این اراضی به شمار می‌رود.

با وجود هشدارهای فراوان، ۹۵ درصد از عوامل آتش‌سوزی مراتع، عامل انسانی است. پرتاب ته سیگار روشن یا چوب کبریت نیمه مشتعل، خاموش نکردن آتش در دشت‌ها و جنگل‌ها و نیز شیشه نوشابه از علل اصلی وقوع آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی به شمار می‌رود.

از سویی بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری مسافران و دامداران و غیره که با پرتاب ته سیگار روشن یا چوب کبریت نیمه مشتعل در مناطق جنگلی و حاشیه جاده‌ها، خاموش نکردن آتش در دشت‌ها و جنگل‌ها اقدام می‌کنند نیز بر این‌موضوع دامن می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار