توسعه کشت گل محمدی در شهرستان ابهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت:با تلاش‌های واحد باغبانی جهت معرفی و ترویج محصول گل محمدی، امسال ۱۰ هکتار به سطح اراضی زیرکشت این محصول افزوده شده است.
به گزارش گروه اجتماعی پایگاه خبری صبح ابهر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ قزوینیان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر گفت: تولید گل محمدی به تازگی مورد توجه برخی کشاورزان شهرستان ابهر قرارگرفته و با تلاش‌های واحد باغبانی در جهت معرفی و ترویج این محصول، امسال حدود ۱۰ هکتار به سطح اراضی زیرکشت این محصول افزوده شده است.
او افزود:ازآنجایی که از گل محمدی محصولات بسیار متنوع و گران‌قیمتی از جمله اسانس به دست می‌آید که ارزش بسیار بالایی دارد، بایستی صنایع فرآوری گل محمدی و تولید اسانس و گلاب‌گیری هم درشهرستان راه‌اندازی شود تا ارزش افزوده این محصول مورد پسند عموم در جامعه ایرانی و جامعه جهانی افزایش یابد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهربا اشاره به اینکه نیاز آبی کم گل محمدی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گیاه به شمار می‌رودگفت: با توجه به کاهش منابع آب کشاورزی و کاهش بارش‌ها کشت آن می‌تواند جایگزین بسیاری از محصولات کشاورزی با نیاز آبی بالا شود.

قزوینیان گفت: همچنین شرایط آب و هوایی شهرستان ابهر متناسب با رویش گل محمدی است که باید از این ظرفیت برای توسعه کشت این محصول استفاده کرد و اشتغال در بخش کشاورزی را افزایش داد.

او با اشاره به آغاز برداشت گل محمدی در شهرستان ابهر، اظهار کرد: حدود ۳۵ هکتار از اراضی شهرستان به پرورش گل محمدی اختصاص یافته که پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۵۰ تن گل محمدی از باغ‌های بارور این شهرستان برداشت شود.