رونمایی از اولین قطارهای تولید داخل ۱۵۰۰ ولت با تغذیه بالاسری مترویی در کشور با دستور رئیس جمهور/ گزارش معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها از آخرین وضعیت حمل و نقل ریلی درون شهری کشور

در سی و هفتمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، با دستور رئیس جمهوری بهره برداری از ۹۹ پروژه شاخص شهرداریها در حوزه های عمران، حمل و نقل و خدمات شهری و محیط زیست آغاز شد و در جریان رونمایی از اولین قطارهای تولید داخل ۱۵۰۰ ولت با تغذیه بالاسری مترویی ساخت شرکت ایریکو در ابهر، معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها گزارشی از اخرین وضعیت ساخت و بهره برداری از خطوط مترویی و تولید واگن بیان نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حسین رجب صلاحی در این زمینه گفت: برنامه احداث ۹۳۰ کیلومتر خط مترویی در ۱۰ شهر کشور با جمعیتی بیش از ۲۰ میلیون نفر در حال انجام می باشد. که از این تعداد،‌ خطوط ۵ شهر تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز به طول ۳۳۸ کیلومتر در حال بهره برداریست که ۵۳ درصد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم محقق شده و ۲۵۰ کیلومتر خط مترویی نیز دردست ساخت و توسعه است.

وی افزود: فرایند ساخت خطوط مترویی، با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته در دست انجام است و در بسیاری از مراحل ساخت خطوط، به خود کفایی و استفاده از توان داخل کشور رسیده ایم.

وی با بیان اینکه هزینه احداث و راه اندازی هر کیلومتر خط مترویی به همراه ناوگان بالغ بر یک هزار  میلیارد تومان می باشد، اظهار کرد: دولت  تاکنون بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان به حوزه حمل و نقل ریلی درون شهری کشور کمک کرده است و از این مبلغ ۴۰ هزار میلیارد تومان در دولت یازدهم و دوازدهم در قالب انتشار اوراق مالی اسلامی، تسهیلات فاینانس و سایر کمک ها، تخصیص یافته است.

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه با اشاره به اینکه در خصوص مزایای سیستم حمل و نقل ریلی درون شهری می توان به کاهش مصرف سوخت به میزان۵۰۰ میلیون لیتر در سال اشاره نمود، گفت: نکته مهم حمل و نقل ریلی صرفا در صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش گازهای گلخانه ای نیست، بلکه توسعه این سامانه نقش بسیار مهمی در کاهش زمان سفر، ترافیک و تصادفات شهری دارد.

رجب صلاحی همچنین گفت: در حال حاضر روزانه ۲.۵ میلیون مسافر از طریق خطوط مترویی جابه جا می شوند که پیش بینی می کنیم با تکمیل خطوط مترویی و تامین واگن های مورد نیاز ، سهم  حمل و نقل ریلی از کل سفرهای درون شهری در کلانشهرها از ۷ درصد به ۲۰درصد افزایش یابد.

وی اضافه کرد: در صورت اتمام عملیات ساخت و بهره برداری از خط مترویی در کلانشهرها، نیازمند تامین حداقل ۲۵۰۰ دستگاه واگن هستیم که طبق برنامه ششم توسعه،‌ تامین ۲۰۰۰ دستگاه واگن از طریق وزارت کشور  در قالب فاینانس در دستور کار قرار گرفته است.

معاون امور شهرداریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور ادامه داد: در راستای حمایت های دولت برای توسعه خطوط مترویی، قرارداد تامین ۳۱۵  دستگاه واگن برای شهرهای  اصفهان، شیراز و‌ تبریز، به ارزش ریالی ۹ هزار میلیارد تومان در دست اجراست  که در همین دولت ۱۰۰ دستگاه واگن به شهرهای فوق تحویل شده و در حال بهره برداری است.

وی افزود: همچنین برنامه ساخت و تولید ۲۱۵ دستگاه واگن مترویی با تغذیه برق بالاسری از این قرارداد برای اولین بار در کشور، در شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان (ایریکو) به عنوان یکی از شرکتهای دانش بنیان در دستور کار قرار دارد.

رجب صلاحی اضافه کرد: تولید ۵۰ دستگاه واگن به ارزش ۱۳۰۰ میلیارد تومان در دست انجام است که منجر به اشتغالزایی ۲۵۰۰ نفر در پروژه شده است.

وی یاداور شد: این کارخانه  با مساحت۱۵۲ هکتار و کارگاه های تولیدی به مساحت ۷۵ هزار متر مربع ، قادر به تولید انواع واگن های ریلی شامل ریل باس،‌ مترویی ، تراموا و واگن های باری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *