پایگاه خبری صبح ابهر

سلامی دوباره دار هر صبح

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه، امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: رمضان به روزهای پایانی نزدیک می‌شود؛ رمضان امسال کرونایی گذشت ولی علی‌رغم همه محدودیت‌ها، زیبا سپری شد؛ کرونا به عنوان بیماری فراگیر در جهان آسیب‌های زیادی به جامعه بشریت وارد کرد اما نتوانست حریف رمضان شود؛ کرونا مجبور شد در برابر  روزه و شب‌ زنده‌داری و احیا و کمک‌های مؤمنانه سر تعطیم فرود آورد؛ ایمان نشان دادند بر خلاف مدعیان روشنفکری، تمام شیوه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و در عین فاصله‌گذاری فیزیکی، اجتماعات مذهبی را با لطافت، معنویت، چشم نوازی و دیدنی برگزار می‌کنند.

وی با اشاره به روز قدس، گفت: روز قدس امسال چه شهرهای ما سفید، چه زرد و قرمز باشد، در قرنطینه خانگی باشیم یا نباشیم به خیابان ها بیاییم یا نیاییم، نماز جمعه داشته باشیم یا نداشته باشیم، نفرین و فریاد مرگ بر اسرائیل‌مان لرزه بر اندام رژیم غاصب و کودک‌کش اسرائیل خواهد انداخت.

اسماعیلی با بیان اینکه هر روز در روز قدس به نابودی اسرائیل نزدیک‌تر می‌شویم، تصریح کرد: روز قدس امسال پیوند مردم مسلمان را با فلسطینیان مظلوم، تقویت کرده و پشت شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار و مولود نامشروعش را به خاک خواهد کوبید.

وی در تشریح عملکرد دیوان عالی کشور بیان کرد: در مجموعه دیوان عالی کشور در سال 1398، 71 هزار پرونده رسیدگی شد که عملکرد 1398، 20 درصد از عملکرد سال 97 افزون بود؛ رسیدگی‌های قضایی به پرونده‌های عمومی در سال گذشته در دیوان عالی کشور بیش از 7 هزار پرونده موضوع ماده 477 رسیدگی شد.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه رسیدگی دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی فوق العاده به‌روز شد، گفت: امروز در مورد پرونده های 477 در دیوان عالی کشور پرونده معوق و مسن نداریم و در راستای اعمال ماده 477 در قوه قضائیه، عملکرد سال 98 معادل 15 برابر هر یک از سنوات قبل از آن بوده است؛ همچنین این دیوان هیأت‌هایی را به استان‌های ایلام، بوشهر و کرمانشاه اعزام کرد که توسط قضات این دیوان مورد بازدید قرار گرفت و 1200 پرونده بررسی شد.

* محکومیت 34  اخلالگر در نظام اقتصادی

اسماعیلی در خصوص اقدامات مباره با فساد با بیان اینکه در یک پرونده که بیش از 50 متهم داشت کیفرخواستی برای 43 نفر صادر و به دادگاه ارسال شد، گفت: در دادگاه 34 نفر از اخلال کنندگان در نظام اقتصادی محکوم شدند؛ در این پرونده تلفیقی، بخشی اخلال در نظام ارزی و بخشی اخلال در سکه و بخشی اخلال در نظام اقتصادی خودرو بود.

وی اضافه کرد: «وحید بهزادی» و همسرش «نجوا لاشیدایی» هر دو نفر دارای جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید 6700 خودرو از سایپا و مشارکت در عملیات پولشویی و موضوعات مربوط به سکه بودند که 24 هزار و 700 سکه به همراه یک صد کیلوگرم طلا کشف شد؛ حکم اعدام این دو نفر صادر شده که قابل تجدید نظرخواهی است.

 * صدور رأی 21 متهم پرونده اخلال در نظام ارزی

سخنگوی قوه قضائیه درباره محکومیت اخلالگران نظام ارزی کشور، اظهار کرد: رأی دادگاه ۲۱ نفر از متهمان پرونده اخلال در نظام ارزی کشور صادر شد و در این پرونده آقای «حسن خویی» به جرم مشارکت در اخلال نظام پولی و ارزی کشور و قاچاق انواع ارز، به ضبط مبالغ قاچاق شده به همراه تحمل سه سال حبس تعزیری و جزای نقدی به میزان دو برابر اموالی که تحصیل کرده است، محکوم شد.

اسامی و متن کامل احکام متهمان که در اختیار رسانه ها  قرار گرفت را می‌توانید مشاهده کنید:

وی ادامه داد: مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به 7 سال حبس تعزیری، محمد عزیزی و فریدون احمدی (نماینده‌های مجلس) هر کدام به 61 ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

ا* ممنوعیت صدور حکم تخلیه برای قراردادهای منقضی اجاره‌  

اسماعیلی درباره حکم تخلیه قراردادهای منقضی اجاره، گفت: به همه واحدهای قضایی ابلاغ شد در ارتباط با قراردادهای اجاره‌ای که موعد اجاره منقضی شده نه حکم تخلیه صادر شود نه حکم تخلیه‌ای اجرا شود و این دستور برای همه واحدهای قضایی لازم الاجراست.

وی تصریح کرد: این دستور در حال اجراست و تخلفی به ما گزارش نشده است البته یکی دو مورد که در رسانه‌ها منعکس شد، متوجه شدیم مربوط به احکام قضایی نبوده و در ارتباط با منازل سازمانی بوده که اجاره به فرد داده‌اند و خود سازمان اقدام کرده است.

* مطالبه‌گری‌ها نباید موجبات سوء استفاده بدخواهان نظام و انقلاب را فراهم کند 

سخنگوی با تأکید بر اینکه مطالبه‌گری‌ها باید با رعایت موازین اخلاقی و قانونی و به‌گونه‌ای باشد که موجبات سوء استفاده بدخواهان نظام و انقلاب را فراهم نکند، اظهار کرد: گزارشاتی از گزارشگران فساد از جامعه خبرنگاران داشتیم؛ خبرنگاران صداوسیما رسانه ای کردند اما به کسی اتهام نزدند و آبروی کسی را نبردند و موضوع فساد را برملا کردند؛ از این استقبال کرده و هم رسیدگی می‌کنیم و هم تقدیر می‌شود؛ بنا داریم در مناسبتی ویژه مانند هفته قوه قضائیه یا روز خبرنگار از آنها تقدیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار