مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان:

۷۳۰۰ چاه غیرمجاز در استان زنجان شناسایی‌ شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان از وجود بیش از ۱۷ هزار و ۸۲۶ حلقه چاه در استان زنجان خبر داد و گفت: ۷ هزار و ۳۰۰ چاه غیرمجاز در استان زنجان شناسایی‌شده است.

به گزارش گروه سایر رسانه های پایگاه خبری صبح ابهر به نقل از مهر ؛ یوسف رضاپور در گفتگو با خبرنگار مهر از وجود بیش از ۱۷ هزار و ۸۲۶ حلقه چاه در استان زنجان خبر داد و افزود: در این میان ۷ هزار و ۳۰۰ چاه غیرمجاز در استان زنجان شناسایی‌شده که سالانه بیش از ۳۲۰ میلیون مترمکعب آب از آنها برداشت می‌شود.

وی اظهار کرد: افت سطح آب‌های زیرزمینی استان به‌صورت سالانه ۷۷ سانتی‌متر است و دشت ابهر بحرانی‌ترین دشت استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان به میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف در استان زنجان اشاره کرد و افزود: مصرف آب در بخش کشاورزی ۸۸ درصد، بخش صنعت پنج درصد و آب شرب ۷ درصد است.

رضاپور بر مدیریت مصرف آب از سوی کشاورزان زنجانی تأکید کرد و افزود: متأسفانه برخی روستاییان با انشعاب غیرمجاز آب باعث بحران آب می‌شوند.

وی بابیان اینکه یکی از راهکارهای تقویت سفره آب‌های زیرزمینی تغذیه مصنوعی است، ابراز کرد: تغذیه مصنوعی از سال ۹۱ در استان زنجان آغاز شده و هر سال انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان گفت: استفاده درستی از آب در استان زنجان نمی‌شود، باید الگوی کشت و الگوی صحیح مدیریت آب در بخش کشاورزی تغییر کند.