LogoSobheabhar

پایگاه خبری صبح ابهر

جاذبه گردشگری ابهر | جاذبه توریستی ابهر | اماکن تفریحی ابهر

معرفی جاذبه های گردشگری ابهر

شهر ابهر با پیشینه‌ای کهن در استان زنجان قرار دارد. باستان‌شناسان این شهر را با توجه به آثار باستانی‌، که از دوره‌های مختلف در آن به‌ جا مانده‌اند، منطقه گردشگری ابهر به‌عنوان یکی از نخستین مکان‌های سکونت در ایران می‌شناسند.

در دوره حکومت ایلخانان این شهر به دلیل جاده‌های مهم بین شهری از نظر اقتصادی رونق زیادی داشت.

سفر به شهرستان ابهر سفر به دنیایی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است. درادامه از جاهای دیدنی ابهر و جاذبه های گرشگری ابهر بیشتر می‌گوییم.

فهرست جاذبه های گردشگری ابهر

آرامگاه شاهزاده زیدالکبیر | گردشگری ابهر

آرامگاه شاهزاده زیدالکبیر در منتهی الیه شرق شهرستان ابهر در استان زنجان قرار دارد، که بر اساس کتاب منتقله الطالبین نسبت شاهزاده زیدالکبیر به نخستین پیشوای شیعیان جهان باز می‌گردد و یکی از جاذبه های گردشگری ابهر میباشد.

گنبد این بنا دوپوش و از نوع رک می‌باشد که با گلویی مخروطی و بلند خود تداعی برج‌های آرامگاهی است، سبک خاصی که در سده‌های سوم و چهارم هجری قمری وارد عرصه معماری ایران گردید.

از جمله ویژگی‌های این گنبد سطوح خارجی آن است که دارای پوشش کاشی فیروزه‌ای مزین به طرح‌های هندسی و کاربندی رنگی زیبای آن بر سطح گچی در نمای داخلی می‌باشد.

بدنهٔ گریو بلند، از آجرکاری زیبایی برخوردار است و در بالای آن، قطار متناسبی ایجاد شده که یک لبهٔ پیش آمده را بر روی خود حمل می‌کند و از روی آن، بدنهٔ مخروطی شکل گنبد بر پا شده‌است.

بلندی دکل بنا، ۱۳ متر، ارتفاع گنبد، و قطر ساقهٔ آن ۵ متری است. گنبد بنا از نوع دو پوسته بوده که پوستهٔ داخلی آن در ارتفاع ۵ متری از سطح بقعه قرار دارد.

طبق نظر كارشناسان اين بنا مربوط به دوره ايلخاني يعني قرن هفتم و هشتم (650 – 750 هجري قمري) مي‌شود كه ايوان شمالي و شرقي آن در دوران صفويه و ايوان جنوبي و غربي در دوره اخير به آن افزوده شده است.

داخل بنا اخيراً به شكل بسيار زيبايي آيينه‌كاري و ضريح باشكوه و فاخري نيز به جاي ضريح چوبي و قديمي آن جاگذاري شده است.

ضريح چوبي نيز كه از چوب عناب يا چوب چيت در سال 850 هجري ساخته شده و بسيار زيباست به‌عنوان يك اثر ماندگار در همين محل نگهداري مي‌شود.

امامزاده اسماعیل شناط | گردشگری ابهر

امامزاده اسماعیل در منطقه شناط ابهر واقع است. این بنای زیبا بر پایه یک هشت ضلعی استوار شده است که یک گنبد زیبا بر فراز آن به چشم می خورد که یکی از جاذبه های گردشگری ابهر میباشد .

امام زاده اسماعیل شناط ابهر با 10 واسطه به امیرالمومنین(ع) می رسد.

نمای بیرونی این بنای زیبا هشت ضلع دارد که چهار ضلع فرعی آن با طاق نماهایی زیبا و اندکی قوس دار آراسته شده اند و در مرکز آن ها به خط زیبا نام مبارک الله و نام مبارک پیامبر اکرم(ص) به چشم می خورد که با خط زاویه دار کوفی منقش شده است.

چهار ضلع اصلی نمای بیرونی نیز دارای طاق هایی با قوس هایی که در اصطلاح معماری جناغی هستند آراسته شده و درب های ورودی رو به شبستان نیز بر این اضلاع تعبیه شده است.

گنبد این بنای زیبا نیز دو لایه بوده و لایه بیرونی با کاشی کاری چشم نواز و پرکاری آراسته شده که بسیار زیباست.

این کاشی کاری بر روی ساقه گنبد نیز به چشم می خورد. رنگ های سبز، زرد، مشکی و سفید بر روی گنبد رنگ غالب کاشی های به کار رفته است.

آنطور که به نظر می آید بنا در قرن نهم هجری قمری ساخته شده است گرچه سندی دال بر این مدرک وجود ندارد و تنها با تزئینات به کار رفته در بنا این حدس محتمل است.

در داخل بنا آیینه کاری های بسیار زیبا در کنار گچ بری ها و گره چینی های چشم نواز به چشم می خورد. نقوش اسلیمی و طرح هایی از حیوانات بر روی گچ بری ها به چشم می خورد که با رنگ خاصی آراسته شده است.

بنابر اسناد موجود این امامزاده بزرگوار در قرن ششم هجری قمری رحلت کرده و در این مکان به خاک سپرده شده است.

بقعه پیر احمد زهرنوش | گردشگری ابهر

بقعه پیر احمد زهرنوش مربوط به سدهٔ ۶ و ۷ ه.ق است. این بنا در حاشیه جنوبی شهر و یکی از جاذبه های گردشگری ابهر میباشد

این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

این بقعه آرامگاه سه تن از بزرگان ابهر می‌باشد. در مجاورت بقعه ساختمان‌هایی می‌باشد که امروزه از آن‌ها به عنوان موزه‌ی باستانشناسی ابهر استفاده می‌شود. به گفتهٔ محمد آقامحمدی این بنا بر بقایای خانقاهی متعلق به قرن چهارم هجری ساخته شده است.

خانقاه اولیه متعلق به ابوبکر محمد بن عبدالله ابهری متوفی ۳۳۰ هجری قمری بوده است.

این اثر که در سالیان گذشته رو به ویرانی گذاشته بود، در دههٔ ۱۳۶۰ به همت ادارهٔ ارشاد ابهر و با همکاری گروه باستان شناسی سلطانیه مرمت گردیده است.

بنا به گفتهٔ ابولمعالم فخیم ابهری در جلد دوم از کتاب ابهر جلوه گاه تمدن باستان، سه تن از علما و فقهای برجستهٔ ابهر در این محل مدفون هستند.

نخستین آنان ابوبکر محمد بن عبدالله ابهری است که در قرن چهارم هجری می‌زیسته است.

مولانا شیخ شهاب الدین ابهری که در اوایل دورهٔ صفویه می‌زیسته دومین فردی است که در این محل دفن شده است.

نفر سوم مولانا قطب الدین احمد ابهری معروف به پیر احمد زهر نوش متوفی ۵۷۷ هجری می‌باشد.

جنس بنای بقعه آجر است. بقعه شامل یک مقبره و ساختمان‌هایی در ضلع غربی آن است که باهم مرتبط می‌باشند.

با توجه به بی‌پیرایه بودن بناهای اطراف، احتمال می‌رود کاربری اولیهٔ آن خانقاه باشد. معماری مقبره یک بنای چهارطاقی است. این بنا با شکست‌ها و جرزهای ایجاد شده، از داخل به بیست وجهی تبدیل شده است.

بر فراز چهار طاقی مقبره گنبد زیبایی به سبک پنج و هفت از گونهٔ گنبدهای سلجوقی استوار گشته است. این گنبد به گنبدهای مساجد جامع قروه و سجاس مانند است.

چشمه علی بلاغی ابهر | گردشگری ابهر

چشمه علی بلاغی یکی از چشمه هایشهرستان ابهر در جاده ابهر به قیدار واقع شده است که یکی از جاذبه های گردشگری ابهر میباشد .

این چشمه که در هر ثانیه ۱۰ لیتر آبدهی دارد دارای ویژگی های مذهبی نیز بوده و مردم در مناسبتهای مختلف جهت برآورده شدن راز و نیازهای خود در آن حضور پیدا میکنند و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان ابهر می باشد

این چشمه در سمت جنوب ابهر در دامنه ملا داغی و ارتفاع حدود ۷۰۰ متری از سطح جاده قرار گرفته است ؛ روستاهای چالچوق و چشین در اطراف آن قرار دارند.

آب آن فراوان است و از دامنه کوه بیرون می آید که بسیار زلال و خنک و گواراست و درفصول مختلف به یک اندازه جاری است.

در قسمت شرق آن غارهای متعددی وجود دارد که مهمترین آنها غار “زگیل” است که چند صد متر طول دارد و در صورت کاوش احتمال وجود غاری بزرگ در این قسمت زیاد است، زیرا حذف از سنگهای رسوبی تشکیل شده و وجود آب نیز مزید بر علت است.

راه آن در جاده قیدار، پس از عبور از روی پل “کینه و رس” نرسیده به “آق سو” در سمت چپ، قرار دارد که پس از عبور حدود ۲ کیلومتر جاده و با اندکی پیاده روی در بالای تپه مشاهده می شود.

مرحوم حکیم هیدجی نیز در این رابطه شعری دارد :

“تیکیلدی چگنمه هیدجده داغداغان آغاجی”آب این چشمه به اطراف جاری است و کشاورزان برای آبیاری مزارع و باغات از آن استفاده می کنند.

از نظر املاح معدنی تا کنون آزمایشی انجام نیافته که امید است درآینده این کار انجام گیرد.

در گذشته اطاقکهائی برای زائرین و سیاحان ساخته شده بود که به مرور سقف آنها ریزش نمود و توجه مسوؤلان را می طلبد.

این منطقه برای گردشگری بسیار مناسب است.

روستای تاریخی قروه ابهر | گردشگری ابهر

قبلی
بعدی

روستای قدیمی قِروه از جمله روستاهای قدیمی با پیشینه‌ای به قدمت سه هزار ساله‌است، هنوز آثار و بقایای خانه‌هایی که در روی صخره‌ها واقع شده نمایان است.

این مطلب را می‌توان وجود آثار تاریخی، واجد ارزش از جمله امامزاده عبدالخیر بن موسی بن جعفر، مسجد جامع قروه و همچنین نوع معماری خاص روستا (معماری صخره‌ای) و پل ورودی روستا که منقش به نشان فروهر می‌باشد و دره مروارید (مونجوقلو دره) و آبشار و آسیاب سنگی/آبی که همگی دال بر وجود پیشینه تاریخی و قدمت زیاد منطقه در دوران خاص تاریخی است.

روستای قروه با قدمتی سه هزار ساله یکی از روستاهای هدف گردشگری در زنجان است که در 16 کیلومتری شرق ابهر قرار دارد.

رودخانه ابهر رود از میان روستای قِروه عبور می‌کند و سرسبزی و حاصل‌خیزی را به ارمغان می‌آورد. مردم روستا به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و با تولید محصولات لبنی و صنایع دستی به امرار معاش می‌پردازند.

در روستای قروه آثار تاریخی و طبیعی همچون مسجد جامع، امامزاده عبدالخیر، پل تاریخی قروه و آسیاب سنگی و آبی وجود دارد که دیدن آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

خانه‌های قدیمی روستا یکی از جاذبه‌های تاریخی محسوب می‌شود که بر روی رگه‌ای از صخره بنا شده است و آثار آن هنوز به چشم می‌خورد، گویی از صخره به عنوان پایه‌ای برای خانه‌های خود استفاده می‌کردند.

در روستای قِروه آثاری از دوره‌های سلجوقی، ایلخانی، صفوی، پهلوی و معاصر دیده می‌شود که مسجد جامع قروه یادگاری از دوران سلجوقی است.

روستای تاریخی درسجین | گردشگری ابهر

قبلی
بعدی

روستای درسجین (معروف به ابیانه زنجان) از توابع شهرستان ابهر در فاصله ۱۵ کیلومتری از مرکز این شهرستان قرار گرفته است.

 این روستای زیبا از روستاهای هدف گردشگری استان زنجان محسوب می شود که پیشینه تاریخی آن به قبل از اسلام بر می‌ گردد و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ابهر میباشد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این روستا گویش و زبان بختیاری مردم است که در نوع خود بی نظیر است چرا که مردم زنجان بیشتر دارای گویش ترکی هستند.

روستای درسجین به دلیل استقرار در یک ناحیه کوهستانی با چشم‌اندازهایی از مناظر و جلوه‌های زیبایی همراه است.

ارتفاعات دربند و خلف‌سار به ویژه در فصل بهار از گل‌های زیبای وحشی پوشیده می‌شوند و مناظر سرسبز و دلفریبی پدید می‌آورند.

جریان رودخانه درسجین از کنار روستا، موجبات شکل‌گیری باغ‌ها و مزارع اطراف آن را فراهم آورده و در فصول بهار و تابستان فضای بسیار زیبا و مسحور کننده‌ای به روستا می‌بخشد.

انواع گیاهان و گل‌های دارویی از قبیل بابونه، گاوزبان، ختمی، پرسیاوشان، خاکشیر و انواع دیگر گل‌های وحشی رنگارنگ دامنه کوه‌های اطراف روستا را می‌پوشانند و فضایی سرشار از عطرها و رنگ‌های متنوع را پدید می‌آورند.

آثار تاریخی ارزشمندی نیز در روستای درسجین وجود دارد.

بافت تاریخی، الگوی معماری روستایی، میدانگاه عمومی، برج و باروی کهن، بقایای قلعه قدیمی و مسجد قدیمی از جمله این آثار است که واحد ارزش‌های گردشگری هستند.

از مهم‌ترین انواع آیین‌ها و رسم‌های رایج روستا می‌توان به چگونگی برگزاری عیدهای ملی و مذهبی و جشن‌های عروسی اشاره کرد.

برگزاری مراسم عزاداری‌های عمومی و خصوصی نیز در میان مردم روستا رواج دارد.

عزاداری‌های عمومی و عاشورای محرم و شب‌های احیاء رمضان و یادبود درگذشت بزرگان دین برگزار می‌شود.

صنایع دستی مردم روستای درسجین انواع فرش و جاجیم است.

سد کینه ورس ابهر | گردشگری ابهر

سد کینه ورس ابهر در 5 کیلومتری روستای زیبای کینه ورس و در 15 کیلومتری شهر ابهر قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری ابهر میباشد.

این سد که از نوع سدهای سنگریزه ای با هسته رسی است قبل از انقلاب و توسط مهندسین کاژ-سانیو به منظور تامین آب شرب مورد نیاز شهر ابهر احداث شد.

سد بر روی رود کینه ورس، که از رودخانه ابهررود که در نهایت به دشت تاکستان می رسد جدا شده است، با طول تاج 374 متر ساخته شده و همچنین آب مورد نیاز باغات و مزارع وسیع بین ابهر تا تاکستان را نیز تامین کرده است .

این سد سبب گسترش و رونق کشاورزی و باغداری در این ناحیه شده است.

سد کینه ورس ابهر با قرار گرفتن در میان تپه های سرسبز چشم انداز چشم نوازی را به وجود آورده و تبدیل به یکی از تفرجگاههای اصلی مردم منطقه شده است.

ماهیگیری و سایر تفریحات آبی به خصوص قایق سواری از تفریحات اصلی مردمان این منطقه است.

محوطه اطراف سد در بهار و تابستان آب و هوای مطبوعی دارد و خیل کثیری از مشتاقان را به سوی خود جذب می کند.

سد در مجاروت روستای کینه ورس قرار گرفته است که خود روستا هم با طبیعت سرسبز و بسیار دلنشینش مناظر بی بدیلی را داراست.

سد کینه ورس محل کمپ تیم های قایقرانی رویینگ نیز هست و چند سالی است که اردوهای آماده سازی بانوان و آقایان در این سد برگزار می شود.

سد قرار است تبدیل به کمپ دایمی تیم ملی رویینگ در نیمه اول سال شود.

دریاچه سد کینه ورس همچون نگینی فیروزه ای در میان تپه ها می درخشد و با طبیعت سرسبز دامنه های تپه های مجاور سد در بهار و تابستان مقصد بسیار مناسبی است.

آبشار کوله خانه | گردشگری ابهر

قبلی
بعدی

آبشار گله خانه یا کوله خانه در نزدیکی روستای زیبا و سرسبز گله خانه در 22 کیلومتری شهر ابهر قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری ابهر میباشد.

این آبشار بسیار زیبا با ارتفاع تقریبی 15 متری بلندترین و زیباترین آبشار شهرستان ابهر است. روستای کوله خانه روستای کوچکی است که تنها چند خانوار معدود در آن زندگی می کنند و از طریق باغات میوه و مزارع وسیع امرار معاش می کنند.

مسیر منتهی به آبشار از میان روستای زیبای کوله خانه گذشته و با عبور از میان صخره ها به آبشار می رسد.

راه دسترسی به آبشار خاکی بوده و کمی صعب العبور است. آبشار در میان کوهها قرار گرفته و اطراف آن با درختان بلند و زیبایی احاطه شده و مناظر اطراف آن بسیار چشم نواز است.

بالای سر آبشار با میله آهنی نرده کشی شده است تا ایمنی بازدید کنندگان حفظ شود.

آبشار در مسیر رسیدن به روستا و ییلاق زیبای مرچین یا مرشین واقع شده و مراتع سبز و درختان فراوانی در آن به چشم می خورد.

آبشار محصول عبور رودخانه ای است که از روستا عبور می کند و در نهایت از صخره فرود می آید و آبشار زیبایی را خلق می کند.

آبشار در درون یک دره نسبتا عمیق و سرسبز فرو می ریزد. درخت گردو از درختان غالب این منطقه است که در کنار درختان سپیدار باعث سرسبزی بیشتر این ناحیه شده است.

در انتهای آبشار نیز آبگیر نسبتا بزرگ و زیبایی تشکیل شده که بسیار چشم نواز است و در نهایت رودخانه باز به مسیر خود ادامه می دهد.

از لابه لای دیواره آبشار نیز درختچه هایی بیرون زده اند که بر زیبایی و سرسبزی هر چه بیشتر نمای آبشار افزوده اند.